menu close menu
[rev_slider m]

BAYANLAR BAYLAR

Ütüleme Epilasyon izmir

İstenmeyen tüylerin, çeşitli yöntemlerle kalıcı olarak yok edilmesine epilasyon denir.

Ütüleme epilasyon nasıl yapılır?

Ütüleme epilasyonda ana kural; kıl folikülünde yerleşmiş bulunan melanin adı verilen renk maddesinin, ışık tarafından tutularak, ısıya dönüşmesini sağlamak ve daha sonrada ortaya çıkan bu ısı enerjisi ile, kıl folikülünü tahrip etmektir. Bu seçici emilim sayesinde cildin üst tabakaları etkilenmeden kıl folikülü tahrip edilmiş olur.

Ütüleme epilasyon hangi bölgelere yapılır?

Ütüleme epilasyon vücudun tüm bölgelerinde rahatlıkla uygulanır. Koltuk altı, bikini, yüz, çene, boğaz, ense, kol, bacak ve el bölgeleri kalıcı kıl yoketme tedavisi amaçlı Ütüleme epilasyonun uygulandığı en yaygın bölgelerdir.

Ütüleme epilasyon genital bölgeye yapılırmı?

Ütüleme epilasyon vücudun tüm bölgelerinde rahatlıkla uygulanabildiğinden genital ve bikini bölgelerine uygulanmasında bir mahsur yoktur.

Ütüleme epilasyon için cilt rengi önemli mi?

Ütüleme epilasyon yöntemi, beyaz tenli ve koyu renk tüylü kişilerde daha etkilidir. Işık beyaz tende fazla kayba uğramadan koyu renk tüyler tarafından tutularak yüksek ısı oluşturur ve tahribat daha fazla olur. Dolayısı ile daha kısa sürede sonuç alınır.

Kızıl ve sarışın insanlarda görülen kıl rengi daha açık olduğu için ışığın emilim miktarı daha azdır. Bu özellikteki kişilerin ışıklı epilasyondan netice alması zordur. Beyaz tüylerde ışık tutulmadığından ısı oluşmaz. Bunlar renksiz tüyler olduğu için ışıklı epilasyonun her türü etkisiz kalır.

Koyu renkli tenler ışınları tutacağından ciltte yanıklar oluşur. Bu nedenle Epilasyon uygulanacak cildin güneşten renginin koyulaşmaması gerekmektedir. Bronz ciltlere epilasyon uygulaması önerilmez.

Ütüleme epilasyon nasıl uygulanır?

Ütüleme epilasyon tekniğinde ışık miktarı ve uygulama süresinin doğru ayarlanması önemlidir. ışının kıl köküne ulaşması ve ısı enerjisine dönüşerek kıl köküne hasar vermesi gerekir. Kıl köklerinin derinliği vücudun çeşitli yerlerinde değişmekle birlikte, deri yüzeyinin 2-5 mm altındadır. Bu nedenle Epilasyon ışını dalga boyunun cilt altında 2-5mm derinliğine kadar ulaşması gerekmektedir.

Ütüleme epilasyon ne kadar sürer?

Diğer epilasyon türlerine göre işlem oldukça kısa sürer ve epilasyondan sonra hastalara herhangi bir kısıtlama yapılmaz.

Ütüleme epilasyon yönteminde çok kısa sürelerde, büyük alanlarda çalışma yapılabilir. Her uygulama yapılacak bölge, genişliğine göre farklı sürede tamamlanır. Örneğin tüm bacaklar, sırt gibi büyük alanlar ortalama 30-45 sdakika; koltuk altı, bikini bölgesi, yüz gibi daha küçük bölgeler 10-15 dakika; bıyık, çene gibi küçük bölgeler 2-3 dakika gibi sürelerde taranmaktadır.

Ütüleme epilasyon ağrı yapar mı?

Günümüzde hiçbir epilasyon yöntemi ağrısız değildir. Kişiden kişiye değişen ağrı eşiğine bağlı olarak,  Ütüleme epilasyon sırasında ağrı duyulabilir. Bazı hastalarda bu ağrı hissedilmezken, bazı hastalar daha şiddetli hissedebilir. Genellikle duyulan ağrı etkisi, cilde lastik çarpması şeklinde tanımlanabilir. En fazla ağrı duyulan bölge bikini bölgesidir. Ayrıca erkeklerde ve koyu kalın kıllara sahip kişilerde ağrı duyma daha şiddetli olabilir.

Ütüleme epilasyonda tedavi süresi nedir?

Vücut kılları büyüme (anajen), gerileme (katajen) ve dinlenme ( telojen) olarak adlandırılan üç gelişim evresinde bulunur. Her kıl değişik evrelerde olduğundan ışının kılı yok etme süresi farklıdır. Ütüleme epilasyon sadece büyüme (anajen) evresindeki kılları etkiler. Bütün kıl kökleri aynı evrede olmadığı için tek uygulamada bölgedeki tüm kılları yok etmek mümkün değildir. Herkesin vücut yapısı, hormon seviyeleri ve cilt tipi farklı olduğundan sonuca ulaşmak için gereken süre kişiden kişiye değişmektedir.

Genellikle tedavi süreci 1 ila 1,5 yıl sürer. Bu sürede vücut bölgelerine ortalama 5-6 kez; yüz bölgesine 7-8 kez uygulama yeterli olabilir. Uygulama sıklığı yüz bölgesinde 1 – 1,5 ay, vücut bölgelerinde 2 – 2,5 aydır. Tedavi ilerledikçe uygulama aralıkları uzamaktadır. Örneğin üçüncü dördüncü uygulamadan sonra daha seyrek aralıklarla uygulama yapılır. Bir sonraki uygulamaya kadar tüyler çıkmayacağından herhangi bir işlem gerekmemektedir.

Ütüleme epilasyon erkeklere yapılır mı?

Günümüzde erkeklerin bakımlarında en fazla ilgi gösterdikleri konuların başında istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri geliyor. Özellikle sakal üstü, kaş arası, ense, boyun, ellerdeki tüyler ve batıklar, omuz, sırt ve göğüs bölgelerindeki kıllardan şikayetçi olan erkekler, Ütüleme epilasyon yöntemi ile istenmeyen tüyler ve batıkların tedavisinden yararlanmaktadırlar.

Erkek hastaların, kıl köklerinin kalın olması nedeniyle  epilasyon konusunda daha şanslı olduğu söylenebilir. Kıl kökleri daha kalın olduğundan epilasyon ışınının enerjisinden daha fazla etkilenmekte ve kıl kökünde daha fazla tahribat oluşmaktadır. Buna bağlı olarak erkek hastaların tedaviye daha hızlı cevap verdiği söylenebilir.

Ütüleme epilasyon ne zaman yapılmalı?

Kalıcı epilasyon ancak büyüme evresindeki kıllarda etkili olur. Gerileme ve dinlenme evresindeki kılların kıl kılıfı yok olmaz. Bu nedenle epilasyon uygulama aralıklarının çok iyi ayarlanması gerekir.

Genel olarak, yüzdeki tüylerin % 75’i büyüme (anagen) evresinde, % 25’i dinlenme (telogen) evresindedir. Bundan da anlaşılacağı gibi, yüz tüylerinin epilasyonu için daha geniş bir zaman seçeneği bulunur. Vücut tüylerinde ise durum tersidir; % 25 büyüme, % 75 dinlenme döneminde olurlar.

Büyüme evre süresi vücutta bölgeden bölgeye değiştiği gibi, kişiden kişiye de değişir. Bu nedenle epilasyon uygulama aralıklarının kişiye özel ayarlanması gerekir. Aksi takdirde yapılacak işlemler zaman kaybından ve müşterinin oyalanmasından başka sonuç vermez.

Ütüleme epilasyondan nasıl sonuç alınır?

Epilasyonda sağlanan başarı kişiden kişiye değiştiği gibi aynı kişide bölgeden bölgeye bile farklılıklar gösterebilmektedir. Ütüleme epilasyon sistemleri günümüzde en uzun süreli kalıcı epilasyon sağlayan yöntem olarak kabul edilmektedir.

Ütüleme epilasyon kesin çözüm mü?

Günümüzdeki epilasyon uygulamaları arasında, kalıcı kıl bitirme tedavisi olarak kabul edilen tek epilasyon yöntemidir. Hastaların %90’ında kesin çözüm görülmektedir.

Ütüleme epilasyon kimlere uygulanmaz?

  •  Akut deri enfeksiyonu olan kişilerelazarnaja-epiljaciha00
  •  Uçuk enfeksiyonu olan kişilere
  •  Dövme ve yaygın benleri olan kişilere
  •  Yakın zamanda bronzlaşmış kişilere
  •  Hormon bozukluğu olan kişilere
  •  Romatizma için altın tedavisi alan kişilere
  •  Anormal nedbe ve keloid (aşırı büyüyen leke, yara) geliştirme riski olan kişilere
  •  Sedef ve vitiligo (Ala) hastalığı olan kişilere
  •  Son bir yıl içinde roaccutane ilacı alan kişilere
  •  Gebe ve emziren kişilere Ütüleme epilasyon uygulaması yapılmaz.

Ütüleme epilasyon kanser yaparmı?

Bu konuda halk arasında duyulan endişelere karşı birçok dermatoloji uzmanı doktorun yaptığı açıklamalarda da görülebileceği üzere,epilasyonun kanser yapma riski yoktur. epilasyon yaklaşık 20 yıldır dünyanın her yerinde güvenle uygulanan bir tedavi yöntemi olmuştur. Özellikle kişiye uygun Epilasyon sistemiyle, bilinçli uzmnaların kontrolü altında herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Son zamanlarda ışınlı güzelleşme yöntemlerinin kanser yapıyor, lenf bezlerini şişiriyor söylentilerinin tıbbi bir çalışma sonrası çıkmış söylentiler olması söz konusu değildir. Bu yöntemler Türkiye’de yaklaşık 15 senedir uygulanıyor, herhangi bir şekilde lenfoma olmuş kişilerde epilasyon etkili diye bir tespit yoktur. Bu “Mangal eti yemeyin, mide kanseri yapar” demek gibi algılanabilir.

Ütüleme epilasyon kızarıklık yaparmı?

Üst deriyi yan etkilerden korumak için, epilasyon uygulamasında cilt soğutulur. Bu soğutma işlemi çok önemlidir. Mutlaka yapılmalı ve soğutma düzeyi iyi ayarlanmalıdır. Soğutma yetersiz olursa, hafif cilt yanıkları oluşur.

Uygulama sonrasında kısa süreli olarak, hafif bir kızarıklık, kabarıklık ve yanma görülebilir. Bu durum tedaviden sonra birkaç saat içinde geçmektedir. Çok hassas ciltlerde kızarıklıklar 2-3 gün devam edebilir.

Ütüleme epilasyon kısırlık yaparmı?

Genital bölgelere de kolaylıkla uygulanabilen Ütüleme epilasyon yönteminde kullanılan ışınlar sadece cilt yüzeyinin yaklaşık 1 ila 4 mm altında bulunan kıl köklerine kadar ulaşabilmektedi. Daha fazla derine inemediğinden iç organlara ulaşamamaktadır. epilasyon cihazları, ürettikleri  ışınlarını deride sadece kıl köklerinin etkileneceği ve kılı çevreleyen diğer yapılara zarar gelmeyecek kadar kısa bir zaman zarfında iletmektedir. Ütüleme epilasyonda kullanılan ışınlar radyolojik görüntüleme yöntemlerinde kullanılan X ışınlarından farklı olup, noniyonize karakteristik özelliğe sahiptir. Bu nedenle epilasyonun kısırlık yapması teknik olarak mümkün değildir ve kısırlık yaptığına dair herhangi bir bilimsel veri bulunmamaktadır.

Ayrıca, üreme hücrelerini meydana getiren yumurtalıklarımız korunmasız bir alanda bulunmamaktadır. Cilt yüzeyimize yakın sayılmacak bir konumdadır. Sonuç olarak, herhangi bir dış etkinin yumurtalıklara ulaşması çok zordur.

Ütüleme epilasyon kılları nasıl etkiler?

Ütüleme epilasyonda kırmızı ışın kullanılır. Bu ışınlar koyu renkli kıl köklerinde ve kıl gövdelerinde tutulur.

 

Ütüleme epilasyondan sonra ne yapılmalı?

 Uygulama aralarında çıkan tüylere ağda, ip, cımbız gibi yöntemler uygulanılmamalıdır.

 Epilasyonda oluşan kızarıklıklar devam ettiği sürece güneşten korunmalıdır.

 Güneşe maruz kalan bölgelere yağ içermeyen ve yüksek etkili güneş koruyucu kremler sürülmelidir.

 Kişiyi terleten sıcak ortamlardan kaçınılmalıdır.

 Uygulama yapılan bölgeyi sıcak su ile yıkama, lifi sürtme ve saç kurutma makinesi kullanma uygulamalarından kaçınılmalıdır.

 Uygulamayı takip eden birkaç gün içerisinde cilde daha hassas davranılmalıdır.

 Epilasyon sonrası cildinde sulanma olan hastalara, bölgesel kortikosteroid, antibiyotik ve nemlendiriciler önerilmektedir.

Ütüleme epilasyondan kaç gün sonra denize girilir?

Epilasyon sonrası hastalara bir kısıtlama söz konusu değildir. (Denize girmemek, duş almamak gibi..) ancak yinede epilasyon yapılan cild bölgesini güneş ışınlarının olumsuz etkilerinden korumak gereklidir. Bu konuda özellikle tedaviden sonra yüz bölgesi için 30 faktör ve üstü güneş kremlerinin kullanılması hastalara önerilmektedir.

Ütüleme epilasyondan kaç gün sonra güneşe çıkılır?

Epilasyon sonrası hastalara bu konuda bir kısıtlama söz konusu değildir. Fakat yüz bölgesi cildinin hassas olmasından dolayı, bu bölgeye yapılacak epilasyon tedavisinden sonra güneş ışınlarının olumsuz etkilerinden korunmak amaçlı en az 30 faktör ve üstü güneş kremlerinin kullanılması tavsiye edilmektedir.

Ütüleme epilasyondan kaç gün sonra kıllar dökülür?

epilasyon uygulanan kılların kökleri 15 ila 20 gün içinde hafifçe uzayarak dökülmeye başlar veya el ile tutularak çekildiğinde kolayca çıkar.

Ütüleme epilasyon fiyatı ne kadar ve nasıl belirlenir?

Ütüleme epilasyon ücretleri; tedavi yapılacak bölgeye, kılın yapısına, uygulanacak Epilasyon cihazına ve en önemlisi tedaviyi yapacak kişinin uzmanlığına ve merkezin hizmet kalitesine göre farklılıklar göstermektedir.

Ütüleme epilasyonda kampanya olurmu?

Tedavi süresi 1 ila 1,5 yıl alan Ütüleme epilasyon süreci genel olarak 6 veya 7 seans yapılmaktadır. Bazı merkezler bu seans ücretlerini peşin talep edebildekleri gibi, bazı merkezler seansların hepsi için kampanya düzenleyebilmektedirler. Bu işletmenin ticari uygulamaları ile ilgilidir. Önemli olan güvenilir, kaliteli ve işinde uzman merkezlerden hizmet almaktır.